W procesie wypalania kawy dochodzi do ponad 800 reakcji chemicznych, a każda z nich może mieć wpływ na smak naparu. Zwykle powstają one pod wpływem przekształcania się białek oraz cukrów w bardziej skomplikowane związki. Za goryczkę i kwaskowatość odpowiadają kwasy organiczne, natomiast olejki eteryczne zwiększają ogólną intensywność aromatu. Smak kawy kształtuje się w procesie ekstrakcji tych związków do wody.
Stopień zmielenia
W przypadku drobno zmielonych ziaren, do wymiany mikroskładników odpowiedzialnych za smak dochodzi znacznie szybciej. Dlatego kawa drobno mielona jest po zaparzeniu bardziej gorzka. Aby picie kawy było przyjemne i pozwalało cieszyć się pełnią jej smaku, ziarna powinny być zmielone w sposób dopasowany do osobistych upodobań. Najbardziej optymalny rodzaj rozdrobnienia warto dostosować do sposobu parzenia, najlepiej za pomocą metody prób i błędów. Na uwadze należy mieć także temperaturę.
Proces parzenia
Stopień rozpuszczania w wodzie substancji znajdujących się w kawie zależy głównie od temperatury. Im będzie ona wyższa, tym większa ilość czasu jest potrzebna do przygotowania kawy. Zbyt gorąca woda może spowodować, że kawa będzie zbyt gorzka oraz pozbawiona olejków eterycznych. Dlatego dla przygotowania idealnego naparu polecane jest zalewanie ziaren wodą nieco chłodniejszą od wrzątku.
Znaczenie ma także odpowiednio proporcjonalna ilość kawy w stosunku do wody. Zbyt duża jej ilość może niepotrzebnie osłabić moc kawy, a zbyt duża uczyni ją zwyczajnie niesmaczną.