Cover

Jak obchodzić Dzień Świętego Patryka?

Dzień Świętego Patryka to święto narodowe Irlandii obchodzone na całym świecie. W Irlandii, Nowej Funlandii i Labradorze to dzień wolny od pracy. Charakterystycznym elementem obchodów tego święta jest zielony kolor garderoby. Ma on nawiązywać do kojarzącego się z tym krajem zielonego krajobrazu oraz trójlistnej koniczyny symbolizującej Trójcę Świętą. Święty Patryk to patron Irlandii, misjonarz, który przybył do Irlandii aby nawrócić mieszkańców wyspy na chrześcijaństwo.

Z okazji tego święta w wielu miastach organizowane są parady, a w restauracjach i pubach trwa beztroska zabawa. Data 17 marca jest hucznie świętowana już od XXVII wieku, nie tylko w Europie. Fenomen tego święta dotarł do najdalszych zakątków ziemi gdzie jest tradycyjnie świętowany piwem i barwą zieleni. Charakterystycznym elementem celebracji jest też dobra zabawa przy irlandzkiej muzyce.

W wielu miejscach na świecie z okazji dnia Świętego Patryka charakterystyczne miejsca kultury i sztuki są podświetlane na zielono. W ostatnich latach 17 marca ten kolor przybrały między innymi: Pałac Kultury i Nauki, Krzywa Wieża w Pizie, brukselski ratusz, a nawet wodospad Niagara czy Góra Stołowa w RPA

W Dzień Świętego Patryka corocznie organizowane są tematyczne imprezy. Obowiązkowym trunkiem jest wówczas zielone piwo oraz irlandzka whiskey. Szukając najlepszego miejsca na spędzenie rozrywkowego wieczoru najlepiej rozejrzeć się na pubem, który danego dnia organizuje specjalną imprezę lub po prostu serwuje tradycyjne irlandzkie alkohole.

Obserwuj nas