Nav
biedronka
BiedronkaOstatni dzień promocji!
h&m
H&Mdo końca 42 dni
aldi
AldiWażna za 4 dni
pss stalowa wola
PSS Stalowa WolaWażna za 2 dni
smyk
Smykdo końca 16 dni
castorama
Castoramado końca 41 dni
e.leclerc
E.LeclercWażna za 3 dni
dealz
DealzWażna za 2 dni
delisso
Delissodo końca 15 dni
kaufland
KauflandWażna za 2 dni
prim market
Prim Marketdo końca 4 dni
delikatesy cezar
Delikatesy CEZARdo końca 10 dni
pokusa
Pokusado końca 15 dni
hebe
Hebedo końca 25 dni
Nav
Reklama
Reklama
Reklama
Artykuł partnera

Jak dobrać długość kijków trekkingowych?

Kijki turystyczne stanowią niezbędny element wyposażenia każdego miłośnika pieszych wędrówek. Sprawdzają się dla osób w różnym wieku i na różnym poziomie zaawansowania. Zapewniają dodatkowe podparcie i pomagają uniknąć upadku oraz uzyskać większą efektywność poruszania się nawet w trudnym, wymagającym terenie. Kijki turystyczne są szczególnie przydatne na kamienistych trasach oraz w sezonie zimowym. Posiadają system regulacji, dzięki któremu można je dopasować do własnych potrzeb oraz do wyzwań terenu. Jak właściwie dobrać długość kijków trekkingowych?
Cover

Dlaczego kijki trekkingowe są przydatne w trakcie wędrówki?

Kijki trekkingowe są podstawowym sprzętem outdoorowym, którego posiadanie wiąże się z wieloma korzyściami w trakcie pieszej wędrówki. Dzięki nim łatwiej jest pokonać nawet strome podejścia pod górę i poprawić tempo marszu. Kijki trekkingowe zapewniają ponadto:

  • większą stabilność w trakcie marszu podczas stromych zejść oraz z dużym obciążeniem, na przykład w postaci plecaka turystycznego,
  • punkt podparcia w razie potknięcia,
  • dodatkową asekurację na trudnych fragmentach szlaku, także na śliskim i niepewnym podłożu, dzięki czemu można bezpieczniej i szybciej pokonać te odcinki,
  • utrzymanie równowagi przy stromych, ośnieżonych lub kamienistych podejściach,
  • odciążenie kolan poprzez przeniesienie części nacisku na ramiona, co jest szczególnie odczuwane podczas stromych zejść.

Inne zalety kijków turystycznych

Kijki turystyczne mają również inne zalety. Należą do nich przede wszystkim:

  • gwarancja utrzymania prawidłowej, wyprostowanej postawy ciała podczas marszu,
  • możliwość pobierania większej ilości powietrza przez płuca, co zapewnia lepsze dotlenienie organizmu i pozwala zwiększyć wydolność mięśni,
  • gwarancja zaangażowania w ruch całego ciała, włącznie z jego górnymi partiami, dzięki czemu możliwe jest wzmocnienie ramion, obręczy barkowej, klatki piersiowej oraz pleców.

Jak dobrać długość kijków trekkingowych?

W celu dobrania długości kijków trekkingowych do osobistych potrzeb konieczne jest stanięcie w pozycji wyprostowanej na płaskim podłożu i ujęcie w dłoni kijka tak, by tworzył on kąt 90 stopni z przedramieniem, którego staw łokciowy jest zgięty pod kątem prostym. Tak trzymany kijek należy oprzeć na ziemi, a następnie odpowiednio go zablokować. Warto jednak pamiętać, że dobrana w ten sposób długość w górzystym terenie będzie ulegać modyfikacjom. Podczas podejść wymaga bowiem najczęściej skrócenia, z kolei przy zejściach stosownego wydłużenia, by kijek zapewniał odpowiednie oparcie. W określeniu właściwej długości kijka trekkingowego pomocne mogą być stworzone przez producentów sprzętu outdoorowego tabele, które wskazują rekomendowaną długość kilka w zależności od wzrostu użytkownika. Zestawienie to wygląda następująco:

  • wzrost < 140 cm – kijek długości 100 cm,
  • wzrost 150-153 cm – kijek długości 105 cm,
  • wzrost 154-160 cm – kijek długości 110 cm,
  • wzrost 161-167 cm – kijek długości 115 cm,
  • wzrost 168-175 cm – kijek długości 120 cm,
  • wzrost 176-182 cm – kijek długości 125 cm,
  • wzrost 183-189 cm – kijek długości 130 cm,
  • wzrost 190-196 cm – kijek długości 135 cm,
  • wzrost > 197 cm – kijek długości 140 cm.

Na podejściach i zejściach kijki mogą wymagać odpowiednio skrócenia lub wydłużenia o 5-10 centymetrów.

Wpływ złego doboru długości kijków trekkingowych na postawę ciała

Źle dobrana długość kijków trekkingowych sprawia, że odległość między ciałem użytkownika a kijkiem jest zbyt duża. Powoduje to zmianę środka ciężkości i może prowadzić do zaburzeń równowagi, które nie tylko zmniejszają komfort chodzenia, lecz także zwiększają ryzyko upadku i kontuzji.

Jak prawidłowo chodzić z kijkami turystycznymi?

Podczas chodzenia z kijkami turystycznymi trzeba je stawiać nieco przed sobą, po bokach ciała. Należy unikać wbijania kijków daleko z przodu i prowadzenia ich szerokim, półkolistym ruchem. Powoduje to bowiem przyjmowanie zgarbionej pozycji i obciążenie stawów barkowych, a także zwiększenie wydatku energetycznego. W celu przyspieszenia kroku na płaskim terenie należy prowadzić kijki naprzemiennie, w synchronizacji z pracą nóg – prawa noga wysuwa się do przodu wraz z lewym kijkiem i na odwrót. Kijki należy przy tym wbijać w ziemię, lekko pochylając je do przodu, gdyż pozwala to skuteczniej się odpychać. Na ostrych podejściach kijki można wbijać naprzemiennie lub stawiać je przed sobą równocześnie i podciągać się na nich ku górze. Również na zejściach praca kijków może być naprzemienne bądź równoczesna, w zależności od preferencji użytkownika.

Na co jeszcze warto zwrócić podczas zakupu kijków trekkingowych?

Podczas zakupu kijków trekkingowych warto zwrócić uwagę na takie cechy, jak materiał wykonania, typ składania oraz rodzaj rączek.

Materiał wykonania

Większość dostępnych na rynku kijków trekkingowych wykonana została z aluminium lub jego stopów. Metal ten jest łatwy w obróbce, a przy tym niezwykle lekki. Coraz częściej można znaleźć także modele wykonane z kompozytów, w szczególności z laminatów karbonowych. Są one bardziej sztywne, a także lżejsze od kijków aluminiowych.

Typ składania

Współczesne kijki turystyczne są zazwyczaj teleskopowe, dostępne są jednak również modele składane. Wciąż można również znaleźć kijki o stałej długości, które sprawdzają się jednak tylko przy wędrówkach po płaskim terenie.

Rączki

Poszczególne modele kijków turystycznych różnią się także pod względem rączek. Najczęstsze są rączki wykonane z plastiku lub gumy. Wysoki komfort użytkowania zapewniają rączki korkowe lub korkowo-gumowe. Współcześnie szczególną popularnością cieszą się rączki piankowe, które są niezwykle wytrzymałe i delikatne w uchwycie, a przy tym dobrze chłoną płot i zapewniają doskonałą izolację termiczną.

Szeroki wybór nowoczesnych kijków trekkingowych oferuje specjalizujący się w sprzedaży odzieży i akcesoriów outdoorowych internetowy sklep Addnature.

Obserwuj nas
Zobacz także:
Reklama