Coraz więcej osób wykonuje swoją pracę zdalnie, z wykorzystaniem komputera. Najlepszy sprzęt do pracy zdalnej to taki, który posiada odpowiednią konfigurację. Zwykle laptopy o właściwych parametrach są zbyt drogim rozwiązaniem, szczególnie w sytuacji, w której konieczne jest wykonywanie prac w programach graficznych lub też gdy komputer służy do programowania. W takim przypadku osoby pracujące w domu decydują się bardzo często na zakup komputerów stacjonarnych. Do komputera stacjonarnego trzeba dodatkowo zakupić monitor. Na co należy zwrócić uwagę przy wyborze monitora do pracy w domu?
Liczba cali
Obecnie za standard w przypadku komputerów stacjonarnych wykorzystywanych do pracy biurowej, uważa się monitory o przekątnej od 22 do 24 cali. W zupełności wystarczają one do wykonywania pracy przez takie grupy zawodowe, jak handlowcy, księgowi, czy też informatycy. Niekiedy jednak ze względu na specyfikę prac konieczne staje się zastosowanie nieco większych monitorów. Mowa jest tutaj np. o architektach i grafikach.
Rodzaj matrycy
Istnieje możliwość wyboru monitora o jednej z 2 podstawowych odmian matryc: TN lub IPS. Matryce TN są tańszym rozwiązaniem, jednakże nie odwzorowują w odpowiedni sposób kolorów oraz nie wyświetlają głębokiej czerni. Nie sprawdzą się one zatem wśród architektów i grafików, którzy powinni się bardziej zainteresować monitorami z matrycą IPS posiadającymi, oprócz intensywnych kolorów, także szeroki kąt widzenia.
Jasność kolorów
W pracy biurowej doskonale sprawdzają się monitory o jaśniejszym ekranie, szczególnie przy bardziej skomplikowanych zadaniach. Optymalnym rozwiązaniem w takim przypadku są monitory o jasności przekraczającej 250 cd / m2.