Herbata ziołowa dla jednych jest smacznym napojem, po który się sięga zamiast czarnej czy zielonej herbaty, dla innych z kolei jest lekiem, który stosuje się w przypadku konkretnych problemów zdrowotnych. Lekarze również przestrzegają, że zioła w nadmiernej ilości mogą szkodzić. Czy zatem herbaty ziołowe są naprawdę zdrowe?
Kiedy sięgać po herbaty ziołowe
Popularna mięta stosowana jest w przypadku wystąpienia problemów trawiennych, z kolei szałwia ma działanie odkażające i przeciwzapalne, dlatego najczęściej stosuje się ją do płukania jamy ustnej. Dziurawiec, pity głównie w celu poprawienia trawienia, ma niestety niekorzystny wpływ na skórę, zwiększając możliwość wystąpienia plam na skutek działania promieni słonecznych. Przy przeziębieniach sięga się po herbatę z rumianku i lipy, równie popularna jest herbata malinowa o działaniu napotnym i obniżającym gorączkę.
Stosować czy nie
Podobnie jak inne produkty, herbaty ziołowe stosowane w małych ilościach mogą pomagać w leczeniu różnych schorzeń. Z tego powodu najczęściej zaleca się picie takich herbat jako preparatów leczniczych. Wynika to z faktu, że jeszcze kilkanaście lat temu susz ziołowy traktowany był jak lek. Obecnie niektórych ziół nie można stosować przy farmakoterapiach, z kolei wybrane zioła, stosowane w dużych ilościach, mogą prowadzić do wzrostu ciśnienia, przebarwień skóry i zębów czy do zmniejszenia efektywności preparatów leczniczych, w tym również środków antykoncepcyjnych czy przeciwzakrzepowych.
Wybierając herbaty ziołowe należy zawsze pamiętać o tym, że herbaty ziołowe także leczą, choć dawki substancji aktywnych, jakie zawierają, są mniejsze niż w tradycyjnych tabletkach.