Nav
biedronka
Biedronkado końca 1 dzień
rossmann
Rossmanndo końca 3 dni
makro cash&carry
Makro Cash&CarryWażna za 3 dni
żabka
Żabkado końca 10 dni
pepco
Pepcodo końca 11 dni
e.leclerc
E.LeclercWażna za 3 dni
drogerie natura
Drogerie Naturado końca 3 dni
kaufland
Kauflanddo końca 4 dni
neopunkt
NEOPUNKTdo końca 2 dni
media markt
Media Marktdo końca 1 dzień
action
Actiondo końca 3 dni
dino
Dinodo końca 3 dni
delikatesy centrum
Delikatesy Centrumdo końca 4 dni
hebe
Hebedo końca 18 dni
Nav
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności

GIS ostrzega przed produktami z bambusa

Chcąc wspierać naszą planetę chętnie sięgamy po te artykuły, które są reklamowane jako przyjazne środowisku naturalnemu. Nie stronimy także od ekologicznych naczyń jednorazowych. Niestety, przynajmniej raz na jakiś czas media obiega informacja o tym, że również w ich składzie znajdują się szkodliwe substancje.
Cover
adobe stock

Nie tak dawno media informowały o zawierających metal płatkach owsianych, teraz zaś GIS ostrzega, że zagrożeniem dla naszego zdrowia mogą okazać się niektóre produkty z bambusem.

Artykuły zawierające bambus – czy jest się czego bać?

Produkty przyjazne środowisku budzą powszechny zachwyt. Rynek oszalał nie tylko na punkcie tak zwanej żywności bio, ale i produktów przemysłowych, takich, jak choćby naczynia jednorazowe ekologiczne. Powoli rezygnujemy z produktów, w których składzie znajduje się plastik i stawiamy na te ich odpowiedniki, które są wykonane z bambusa. Jesteśmy przekonani o tym, że postępujemy słusznie, tymczasem zasadne jest postawienie pytania o to, czy nasz spokój jest uzasadniony. Okazuje się, że mielony i sproszkowany bambus może wpływać na nas szkodliwie. Produkty zawierające takie specyfiki są nadal reklamowane jako naturalne, organiczne i nadające się do recyklingu. GIS przypomina jednak, że podobne deklaracje nie zawsze mają tak wiele wspólnego ze stanem faktycznym, jak moglibyśmy sobie tego życzyć. O zagrożeniu mówi się w kontekście tych rozwiązań, które są przeznaczone do spożywania żywności, a także w odniesieniu do tych, które wchodzą z nią w kontakt. Producenci deklarują, że są one przyjazne środowisku naturalnemu, choć sproszkowane substancje roślinne wchodzące w ich ślad nie poddają się recyklingowi.

Na jakie produkty powinniśmy uważać?

GIS zwraca uwagę na wytyczne unijne jasno podkreślające, że produkcja tworzyw sztucznych nie jest możliwa tak z udziałem bambusa, jak i innych podobnych związków roślinnego pochodzenia. Oczywiście, można wykorzystywać w tym celu substancje inne niż te, które znajdują się w unijnym wykazie (jest on imponujący zawierając blisko 900 pozycji). Konieczne jest jednak uzyskanie specjalnego zezwolenia, a wielu producentów nawet się o nie nie stara. Podmioty, które podchodzą do tej kwestii z dużą niefrasobliwością, powinni mieć się jednak na baczności. Planowane są ścisłe kontrole nad tego rodzaju produktami, które powinny położyć kres nieuczciwym praktykom.

Obserwuj nas
Zobacz także:
Reklama