Na początku 2018 roku weszła w życie wzbudzająca spore kontrowersje Ustawa o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz niektóre inne dni. Tzw. zakaz handlu w niedzielę wprowadzany jest stopniowo. W 2018 roku sklepy mogą być otwarte wyłącznie w pierwszą i ostatnią niedzielę miesiąca. W pozostałe niedziele, jak również we wszystkie państwowe i kościelne święta, handel nie jest dozwolony.
- Gdzie pomimo zakazu handlu można zrobić zakupy?
Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy za ladą w sklepie staje jego właściciel. Zakupy można też zrobić m. in. w piekarniach i cukierniach, na stacjach paliw, w kwiaciarniach, w sklepach z prasą, biletami komunikacji miejskiej, papierosami i kilku innych miejscach np. w sklepach zlokalizowanych na dworcu.
- Co nas czeka w 2019 roku?
Rok 2019 przyniesie kolejne zmiany - zakaz handlu będzie jeszcze bardziej restrykcyjny.
Handlowe będzie tylko 15 niedziel. Będą to wyłącznie ostatnie niedziele w każdym miesiącu, czyli następujące dni:
27 stycznia
24 lutego
31 marca
28 kwietnia
26 maja
30 czerwca
28 lipca
25 sierpnia
29 września
27 października
24 listopada
29 grudnia
Dodatkowo, jak wynika z zapisów ustawy, zakupy zrobimy w niedzielę bezpośrednio poprzedzającą Wielkanoc czyli
14 kwietnia,
oraz w dwie kolejne niedziele przed świętami Bożego Narodzenia, czyli
15 i 22 grudnia.
- Co dalej?
W roku 2020 przepisy będą jeszcze bardziej zaostrzone, także sklepy otwarte będą tylko w 7 niedziel. Ustawę w dzisiejszym zapisie czekają najprawdopodobniej kolejne zmiany, ale nie będą one dotyczyć ilości niedziel handlowych. Jedna ze zmian ma jednoznacznie zezwalać, aby za ladą sklepu stanąć mógł nie tylko właściciel, ale też jego rodzina. Również inne definicje mają zostać uszczegółowione.