Jeszcze do niedawna o zielonej herbacie mówiono w samych superlatywach, wymieniając szereg jej zdrowotnych właściwości. Pito ją więc w dużych ilościach, chcąc w jak największym stopniu wykorzystać szereg korzyści, jakie niesie ze sobą spożywanie naparu. Niestety, jak się okazuje, zielona herbata niekoniecznie musi mieć pozytywny wpływ na zdrowie.
Wiązanie wolnych rodników
Zielona herbata zawiera polifenole, które charakteryzują się silnym działaniem przeciwutleniającym. Dzięki temu wzmacniają odporność komórek i chronią je przed procesami utleniania, wiążą wolne rodniki, które przyczyniają się do starzenia się organizmu, zmian w funkcjonowaniu komórek, a nawet powstawania nowotworów. Dzięki piciu zielonej herbaty można zmniejszyć ryzyko wystąpienia chorób układu krwionośnego czy chorób nowotworowych, a nawet opóźnić procesy starzenia się organizmu.
Ryzyko wystąpienia anemii
Te same polifenole, które zachwalane są ze względu na swoje zdrowotne właściwości, mogą zwiększyć ryzyko pojawienia się anemii. Łączą się z jonami żelaza, tworząc kompleksy, które nie mają jak przedostać się do krwi z układu pokarmowego, tym samym więc zbyt częste picie zielonej herbaty skutkuje hamowaniem absorpcji żelaza z pożywienia.
Utrapienie dla dentystów
Dentyści również przestrzegają przed nadmiernym spożywaniem zielonej herbaty. Osoby mające tendencję do tworzenia się kamienia nazębnego powinny ograniczyć ilość wypijanego naparu. Zielona herbata pozostawia bowiem na zębach osad, podobny do tego powstającego podczas palenia papierosów, a jednocześnie trudny do usunięcia.
Zdrowa czy nie?
Obecnie zielona herbata cieszy się podwójną sławą – jedni zachwalają jej właściwości, a inni przestrzegają przed negatywnymi skutkami. Jaka jest więc prawda? Czy zielona herbata jest zdrowa? Odpowiedź jest niezwykle prosta – zielona herbata ma bardzo korzystny wpływ na organizm, pod warunkiem, że zostanie zachowany umiar.