Nav
lidl
Lidldo końca 2 dni
rossmann
Rossmanndo końca 4 dni
aldi
Aldido końca 2 dni
żabka
Żabkado końca 12 dni
netto
Nettodo końca 6 dni
aldi
Aldido końca 2 dni
drogerie natura
Drogerie Naturado końca 4 dni
biedronka
Biedronkado końca 6 dni
hebe
Hebedo końca 2 dni
media markt
Media Marktdo końca 2 dni
action
Actiondo końca 5 dni
dino
Dinodo końca 5 dni
delikatesy centrum
Delikatesy Centrumdo końca 10 dni
reserved
Reserveddo końca 17 dni
Nav
Reklama
Reklama
Reklama
Artykuł zewnętrzny

Co powinien jeść pies – prawidłowa diet

Wiedza na temat zdrowia zwierząt sprawiła, że uważniej przyglądamy się temu, co jedzą nasze psy. Dobrze zbilansowana dieta ma ogromny wpływ na ich zdrowie i dobrą kondycję. Dawno minęły czasy resztek ze stołu. Dziś znacznie uważniej przyglądamy się temu, czym karmimy nasze pupile. No właśnie, jak stworzyć dobrą dietę dla psa?
Cover

Jak powinna wyglądać zbilansowana dieta psa, czyli kilka słów o składnikach odżywczych

Pies potrzebuje innych proporcji składników niż człowiek. Co zatem jest podstawą diety psa? Oczywiście najważniejsze jest mięso. Dieta powinna w 70% opierać się właśnie na nim. Psy mogą jeść różne rodzaje mięsa – wołowe, wieprzowe, drób, ale także ryby, które kojarzone są raczej z przysmakiem kotów, jednak psy także potrzebują ich w diecie ze względu na cenne oleje, jakie zawierają. Korzystnie oddziałują one na układ nerwowy czy immunologiczny. Oprócz mięsa, w diecie powinny znaleźć się warzywa i owoce. Powinny one zajmować 25% menu psa. Pies potrzebuje też niewielkiej ilości zbóż – około 5%. Tak zbilansowana dieta zapewni psu siłę, zdrowy wzrost i dobrą kondycję.

Co powinien jeść pies oprócz karmy?

Dobra karma jest podstawą psiej diety. Ważne jest, by wybierać karmy dopasowane do potrzeb zwierząt. Powinny być one dobrej jakości, odpowiednie dla wielkości i wieku psa. Gdzie je kupić? Dobry sklep zoologiczny jest zaopatrzony w różnorodne karmy, także przeznaczone dla psów z alergiami czy nadwrażliwością. To tam warto szukać karm. Warto uzupełnić dietę psa o mokre karmy, ale także samodzielnie podawać mu mięso. Można też nagradzać psiaka smacznymi kąskami, które uwielbia. Trzeba jednak pamiętać, żeby traktować je tak, jak słodycze. Nie powinny one zastępować prawidłowo zbilansowanej diety, ale ją uzupełniać. Nie mogą też dostarczać zbyt wielu kalorii, by nie prowadzić do otyłości. Tu warto też zaznaczyć, że ruch jest niezwykle ważnym elementem zdrowego życia każdego psa.

Pies to nie śmietnik!

Choć coraz rzadziej, nadal spotyka się psy, które karmione są byle czym. Resztki ze stołu czy przypadkowo rzucone kąski z pewnością nie zaspokoją potrzeb psa. Oczywiście, pies zwykle chętnie je zje. Psy to prawdziwe łakomczuchy, ale z pewnością nie odbija się to korzystnie na jego kondycji i zdrowiu. Taka dieta prowadzi do wielu poważnych chorób i znacznego skrócenia psiego życia, które może upłynąć w cierpieniu z powodu bólów brzucha, problemów z wypróżnianiem oraz innych dolegliwości.

Czego psu nie wolno jeść?

Są takie przekąski, które podane psu, z pewnością mu zaszkodzą. Warto wiedzieć, czego nie mogą jeść psy, bo czasem w odruchu serca chcemy podzielić się swoim przysmakiem, który dla psa może okazać się niebezpieczny. Jednym z nich jest czekolada – całkowicie zakazana w psiej diecie. Warto także unikać przypraw, zwłaszcza ostrych. Psy nie mogą jeść cebuli i czosnku, które oddziałują na nie jak toksyny. Nie powinny spożywać także rodzynek i winogron oraz orzechów.

Warto też pamiętać, by odpowiednio dawkować ilość jedzenia i nie przekarmiać psa, by nie prowadzić do powstawania otyłości.

Obserwuj nas
Zobacz także:
Reklama