1. Rachunek osobisty
Konto osobiste to rachunek rozliczeniowo-oszczędnościowy (ROR). Pozwala gromadzić oraz dysponować środkami pieniężnymi, a także dokonywać różnego rodzaju transakcji gotówkowych i bezgotówkowych. Klienci otrzymują do nich karty debetowe umożliwiające wypłaty i wpłaty, a także płacenie zarówno w punktach stacjonarnych, jak i w sieci. Zarządzanie kontem osobistym jest możliwe za pośrednictwem bankowości elektronicznej lub aplikacji mobilnej.
Założenie konta najczęściej jest darmowe. Jednak za jego prowadzenie może być pobierana prowizja. Zanim wybierzesz konkretną ofertę na otwarcie ROR-u, dokładnie sprawdź, z jakimi wiąże się to kosztami. Weź pod uwagę nie tylko opłaty za prowadzenie konta, ale także za:
- przelewy zewnętrzne,
- wypłaty z bankomatów,
- korzystanie z karty.
Wszystko to może sprawić, że z pozoru atrakcyjna oferta finalnie okaże się kosztowna.
2. Konto oszczędnościowe
Konto oszczędnościowe to rozwiązanie dla każdego, komu zależy na gromadzeniu środków oraz ich pomnażaniu. Tego rodzaju rachunki mają zazwyczaj wyższe oprocentowanie niż klasyczny ROR. Pamiętaj jednak, że nie zapewnią Ci one dużych zysków. Mogą również wiązać się z pewnymi ograniczeniami związanymi np. z liczbą darmowych przelewów. Mają one jednak także swoje korzyści, gdyż mogą pomóc w oszczędzaniu. Płatne przelewy są motywacją do zastanowienia się nad zasadnością wykorzystania środków bez większej potrzeby.
Najważniejsze zalety konta oszczędnościowego, które sprawiają, że warto je założyć, to:
- możliwość odkładania pieniędzy poza tradycyjne konto,
- możliwość zwiększenia kapitału dzięki kapitalizacji odsetek,
- stały dostęp do środków,
- wygoda użytkowania.
Taki rachunek możesz założyć w swoim banku lub innej instytucji finansowej. Zwróć uwagę na oprocentowanie oraz częstotliwość kapitalizacji odsetek. Nie zapomnij również zweryfikować ewentualnych ukrytych opłat.
3. Lokata
Lokata to produkt, który umożliwia zdeponowanie pieniędzy w banku na określony czas w zamian za oprocentowanie. Instytucja finansowa ma możliwość rozporządzania tymi środkami, a klient otrzymuje za to wynagrodzenie w postaci wypracowanych odsetek. Co ważne, zdeponowane na lokacie pieniądze są w pełni bezpieczne. Wypłata środków jest bowiem gwarantowana przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny także w razie ogłoszenia upadłości banku (do równowartości 100 000 euro). Oznacza to, że nawet w takiej skrajnej sytuacji otrzymasz to, co wpłaciłeś na lokatę.
Wybierając lokatę, porównaj co najmniej kilka różnych ofert. Szczególną uwagę zwróć przede wszystkim na:
- rodzaj oprocentowania (stałe lub zmienne),
- wysokość oprocentowania,
- minimalną i maksymalną wysokość kapitału,
- częstotliwość kapitalizacji odsetek,
- czas trwania umowy.
Najpopularniejsza jest standardowa lokata terminowa. Możesz wybierać miedzy krótko- a długoterminową. W pierwszym przypadku umowa jest zawierana na okres do 12 miesięcy. Lokata długoterminowa wymaga zdeponowania środków na co najmniej rok. W większości przypadków możliwe jest rozwiązanie umowy przed terminem, ale to najczęściej wiąże się to z utratą wypracowanych odsetek. Z lokaty warto skorzystać, jeśli masz oszczędności i wiesz, że przez określony czas nie będziesz ich potrzebować.
4. Kredyt gotówkowy
Jeśli potrzebujesz dodatkowych pieniędzy na dowolny cel, to kredyt gotówkowy jest rozwiązaniem właśnie dla Ciebie. Jest on dostępny dla osób fizycznych o odpowiedniej zdolności kredytowej. Od niej zależy, czy otrzymasz pieniądze, a także jaka będzie ich kwota.
Kredyty gotówkowe są oferowane przez wszystkie banki działające na rynku. Poszczególne oferty różnią się od siebie przede wszystkim kosztami. Warto wcześniej dokładnie zweryfikować poszczególne propozycje, aby wybrać najtańszą z nich. Pomoże Ci w tym porównywarka dostępna pod adresem: https://finanse.rankomat.pl/kredyty-gotowkowe/. Z jej pomocą wygodnie i bez wychodzenia z domu sprawdzisz oferty najpopularniejszych banków. Algorytmy przedstawią Ci je w formie zestawienia, które możesz dowolnie filtrować i przeglądać. Jeśli któraś z propozycji szczególnie Cię zainteresuje, wystarczy że klikniesz w odpowiedni przycisk, a zostaniesz przekierowany na stronę banku. Tam złożysz wniosek wraz z niezbędnymi dokumentami.
Produkty bankowe mogą pomóc Ci w zarządzaniu finansami, oszczędzaniu i pomnażaniu pieniędzy, a także zdobyciu dodatkowych środków. Wybieraj te, które najlepiej spełniają Twoje oczekiwania. Zanim zawrzesz umowę, porównaj co najmniej kilka różnych ofert, aby wybrać najlepszą.