Cover

4 kroki, by zorganizować się przed Wielkanocą

1. TO DO LIST

Nie przedstawię Wam typowego poradnika, w którym  będę mówiła Wam co robić krok po kroku i co sprzątać. Musicie sami sporządzić listę rzeczy, które założyliście, że musicie wykonać przed Świętami. Wykonywanie takiej listy pomoże Wam zorganizować swoją pracę również przez cały rok.

 

 

Poniżej znajdziecie wyszczególnione czynności, które trzeba wykonać w domu. Wybierzcie z niej te, które Wam odpowiadają.

 

– uporządkuj szafę,

– pozbądź się pajęczyn w domu,

– umyj ściany, które są brudne przez zwierzęta, dzieci,

– umyj listwy przypodłogowe, cokoły, drzwi wejściowe i wszystki pozostałe w domu,

– umyj lampy i wymień żarówki,

– odkurz i umyj dekoracje ścienne,

– umyj okna,

– odkurz i wypierz dywany,

– umyj rolety i zasłony,

– umyj meble, jeśli trzeba nawoskuj,

– umyj tapicerkę,

– odkurz pod meblami, odsuń meble, tam jest pełno kurzu,

– odkurz i umyj swój komputer,

– odkurz książki,

– umyj i uporządkuj szuflady w całym domu,

– wypierz i zmień pościel,

– umyj górę szafek w kuchni, połóż nowe gazety, by nie osadzał się kurz,

– umyj zmywarkę, mikrofalówkę, piekarnik,

– rozmroź i umyj lodówkę,

– umyj płytki w łazience,

– wymyj fugi w całym domu,

– uporządkuj kosmetyki w łazience itp itd.

– olejowanie blatu drewnianego,

- uporządkuj apteczkę, wyrzuć przeterminowane leki.

 

2. HARMONOGRAM SPRZĄTANIA

Jeśli nasza lista obowiązków domowych jest już gotowa, to czas przygotować Harmonogram sprzątania. Ważne jest to, aby nabrać pewnych nawyków i przyzwyczajeń, jeśli chodzi o codzienne sprzątanie. Stworzenie listy rzeczy do wykonania w domu to jedno, a drugą najważnieszą rzeczą jest właśnie sporządzenie harmonogramu. Należy uporządkować listę, rozdzielić pomiędzy  każdy dzień tygodnia tak, aby chociaż niedziela była wolna od porządków.

Nauczmy się np. tego, że codziennie rano ścielimy łóżko i to zaraz po wstaniu. Wieczorem nastawiamy zmywarkę i pralkę – posiadam taką funkcję, dzięki której ustawiam pralkę tuż przed snem. Za 5 godzin zaczyna się pranie i kiedy się obudzę, wystarczy tylko wyciągnąć mokre ubranie i powiesić na suszarce. Zanim wracam do domu z pracy, pranie jest już suche. Taką samą funkcję mam w zmywarce.

Jeśli w czwartek leci Wasz ulubiony program, połączcie dwie czynności – oglądanie i nielubiane przez większość z nas prasowanie. Obejrzymy program, prasowanie stanie się bardziej przyjemne i szybciej minie czas. Ja tak robię :)

Jak wygląda przykładowy harmonogram? Zobaczcie sami:

 

 

 

3. ROZDZIELMY OBOWIĄZKI

Nie tylko my mieszkamy w naszym gospodarstwie domowym. Oprócz nas z pewnością mąż lub partner, a także dzieci. Każdy z członków rodziny jest w stanie pomóc przy porządkach domowy. Mąż może wyrzucać śmieci i odkurzać. Mój uwielbia myć podłogę i to należy do jego obowiązków, ale nie tylko :).

Jeśli chodzi o dzieci to już inna sprawa. Dostosujmy zadania do ich wieku. Wiadomo roczne dziecko w niczym nam nie pomoże, z pewnością narobi tylko bałagan, który my musimy posprzątać, ale kilkuletnie już tak. Możemy np. stworzyć taką listę obowiązków dziecka i powiesić w ramce w jego pokoju. Dziecko musi ścielić swoje łóżko, odkładać zabawki na miejsce itp.

 

4. TWÓRZ LISTĘ ZAKUPÓW I PLANUJ POSIŁKI

Na ten temat chcę poświęcić osobny artykuł. Rozszerzyć ten, który już stworzyłam, o kilka niezbędnych informacji – m.in. skąd czerpać inspiracje, jak tworzyć własny harmonogram sprzątania. Póki co możecie skorzystać ze zdjęcia poniżej, jest to mój planer zakupów i posiłków, który mam nadzieję, że Was zainspiruje.

 

 

W sieciach handlowych, w tym tygodniu mamy wiele ciekawych ofert. Poniżej znajdziecie listę sklepów i zbiór najlepszych promocji dotyczących sprzątania i organizacji przed Wielkanocą.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Obserwuj nas