Cover

Nowoczesne rozwiązania grzewcze do Twojego mieszkania: wybór grzejników i kominków

castorama logo

Nowoczesne rozwiązania grzewcze do Twojego mieszkania: wybór grzejników i kominków

 

Budując dom, kupując nowe mieszkanie bądź też remontując dotychczasowe często zastanawiamy się jak sprawić, żeby wydatki na ocieplenie i energię były jak najmniejsze. Jaki sposób ogrzewania wybrać aby było ono efektywne, a zarazem niedrogie?

Jedną z najważniejszych kwestii w docieplaniu mieszkań na jesień jest dobór odpowiednich grzejników. Będąc właścicielem mieszkania w bloku niestety nie mamy wielkiego pola manewru bowiem żadnej operacji na instalacji grzewczej nie możemy przeprowadzić bez zgody wspólnoty mieszkaniowej. Wynika to z faktu, iż system centralnego ogrzewania w bloku wykonany jest na podstawie opracowanego projektu, który przypisuje do każdego z mieszkań adekwatną do jego powierzchni ilość energii. Moc grzejników oraz rodzaju materiału, w którego są wytworzone zależą więc od decyzji wspólnoty. Kwestią, która zależy od nas przy zakupie grzejników do mieszkania jest jednak ich wygląd. W minimalistycznych, nowoczesnych mieszkaniach warto zdecydować się na zakup grzejnika dekoracyjnego, który odpowiednio wkomponuje się w aranżację wnętrza.

  grzejnik dekoracyjny 

W przypadku, kiedy budujemy dom mamy do dyspozycji szeroki wachlarz możliwości ocieplenia naszego wnętrza. Producenci grzejników oferują całą gamę produktów, dzięki której każdy znajdzie odpowiednie rozwiązanie do własnych czterech kątów. Dzięki nowoczesnemu designowi mogą stać się one nie tylko niezbędnym urządzeniem, ale także ozdobą mieszkania. Na wybór odpowiedniego modelu grzejnika należy zdecydować się jeszcze przed instalacją centralnego ogrzewania, co zapewni prawidłowe funkcjonowanie układu grzewczego.

Podstawowe dwa rodzaje grzejników to stalowy i aluminiowy. Czym się różnią?  Grzejniki stalowe są obecnie jednym z najczęściej stosowanych rozwiązań grzewczych. W sklepach odnajdziemy szeroką gamę dostępnych modeli, które stosowane są tak często ze względu na niewielkie rozmiary i dużą moc. Grzejnik aluminiowy rozpoznamy po członowej budowie. Jest wykonany z lżejszego materiału, jego zaletą jest możliwość współpracy z najnowocześniejszymi kotłami oraz regulacja temperatury. Wybierając grzejnik do mieszkania należy zwrócić szczególną uwagę na jego wymiary oraz rodzaj podłączenia. Grzejnik najlepiej montować pod oknem, gdzie straty ciepła zazwyczaj są największe.

    

Kominek, piec stalowy czy biokominek?

Wyjątkową, przyjemną atmosferę ciepła w domu zapewni nam kominek. To jedyna w swoim rodzaju ozdoba, która pozwala cieszyć się widokiem żywego ognia przez cały rok. Kominek to rozwiązanie nie tylko do domu -  sprawdzi się także w mieszkaniu w bloku. Podpowiadamy, jaki kominek wybrać do Twojego wnętrza.

  • Kominek do domu

Tradycyjną, a zarazem najpopularniejszą formą kominka do domu są kominki otwarte, z ceglanym paleniskiem. Ten rodzaj wymaga użycia dużej ilości drewna, podczas gdy do pomieszczenia, w którym znajduje się kominek trafia jedynie 20% energii. Bezpieczniejszą, a także bardziej efektywną formą jest kominek z wkładem, który także jest podłączany do komina. Na rynku odnajdziemy wiele modeli tego rodzaju, które będą pasowały zarówno do nowoczesnych, jak i tradycyjnych wnętrz. Do wyboru mamy mocne wkłady żeliwne, lub stalowe, które są tańsze lecz mniej wytrzymałe. Efektownym rozwiązaniem są kominki narożne, dzięki którym ogień jest widoczny z dwóch stron pokoju i tworzy w danym miejscu  (najczęściej salonie) przyjemne „serce” domu.

    

  • Kominek do mieszkania

W chłodniejsze wieczory nic nie poprawia nastroju tak jak widok żywego ognia. Od niedawna mogą się nim cieszyć także właściciele mniejszych metraży w blokach za sprawą biokominków. To najlepsze rozwiązanie dla pomieszczeń, w których nie można zastosować standardowego paleniska. Są one zasilane przez biopaliwo, a podczas procesu spalania powstaje para wodna. W przypadku wykorzystania biokominka ilość wytwarzanego dwutlenku węgla jest tak mała, że nie potrzebuje on podłączenia do komina. Wystarczy jedynie dobra wentylacja w pomieszczeniu, w którym się on znajduje. Plusem jest również brak dymu, sadzy i popiołu, dzięki czemu korzystanie z kominka jest łatwe i przyjemne. Na rynku znajdziemy wiele rodzajów biokominków, rozpoczynając od mniejszych modeli na półkę czy też stół jak i większe, montowane w ściennych wnękach i podłogach.

     

Obserwuj nas