Cover

Jesienna lista porządków

Aby się przygotować do jesieni (i powoli zimy) należy wykonać kilka zdań. Moja lista jest krótka. Wychodzę z założenia, że powinniśmy sprzątać każdego dnia i regularnie wykonywać pewne czynności. Jednak gdy zmienia się pora roku należy wykonać kilka szczególnych zadań. Zerknijcie na moją listę, do której link znajdziecie na końcu wpisu.

W całym domu

 

1. Myjemy okna i ramy

W ciągu miesiąca szyby myję kilka razy. Z powodu much, padającego deszczu i osadzającego się na szybach kurzu. Ramy myję kilka razy do roku i przyszedł czas, by zrobić to właśnie teraz. Ze względu na to, że jestem w ciąży nie zrobię tego przed Świętami, bo będę miała inne rzeczy na głowie, dlatego proponuję Wam umyć ramy już teraz. Zresztą nie lubię myć okien jak jest mróz za oknem :)

2. Odkurzyć lampy i żarówki

Zakurzona żarówka daje mniej światła i bardziej się nagrzewa. Do ich umycia należy użyć ściereczki nawilżonej alkoholem. Nie wolno dopuścić do tego, by na żarówce zostały tłuste plamy z naszych palców. I jeszcze jedna ważna rzecz – zanim wkręcimy żarówkę z powrotem, należy ją dokładnie osuszyć.

3. Przetrzeć klamki, uchwyty szafek

Jak często czyścicie klamki w całym domu? Ja rzadko. Uchwyty szafek przecieram codziennie lub co drugi dzień szczególnie w kuchni.

 4. Naoliwić zawiasy, które skrzypią

Nie ma nic gorszego od skrzypiących drzwi. Aby je naoliwić należy specjalnego smaru do drzwi. Jeśli go nie masz użyj oliwki dla niemowląt. Wystarczy nałożyć odrobinę na pędzelek i posmarować zawiasy w drzwiach.

W kuchni

5. Umyć lodówkę

Staram się przecierać półki w lodówce co tydzień, zanim włożę do nich świeże, większe zakupy, który wykonuję raz w tygodniu. Do planowania posiłków służy mi Lista zakupów i plan menuZdarza się, że myję lodówkę raz w miesiącu, a jeśli dawno tego nie robiliście to czas najwyższy. Dwa razy do roku powinniśmy rozmrozić lodówkę. Możemy to zrobić teraz lub tuż przed Bożym Narodzeniem.

 

6. Umyć piekarnik

Nadal myję go myjką parową. Środki chemiczne są zbyt szkodliwe i toksyczne. Myjka daje sobie radę z piekarnikiem i nie tylko. Używam jej do sprzątania całego domu.

7. Umyć okap kuchenny

Posiadam w domu okap z inoxu i nie lubię go myć. Używam sprawdzonych środków, które kupuję w sieciach handlowych.

8. Odkurzyć szafki na górze

Na górę szafek zawsze kładę stare gazety, by to właśnie na nich osadzał się kurz. Potem wystarczy tylko wyrzucić gazetę i przetrzeć wierzch szafki wilgotną szmatką.

9. Uporządkować szafki kuchenne

Przejrzyj swoje szafki i szuflady, być może masz stare, przeterminowane produkty, których należy się pozbyć. Przy okazji zobaczysz czy czegoś Ci nie brakuje i stwórz listę zakupów.

W sypialni

 

10. Wyprać koce

Kocy używamy głównie jesienią i zimą. Należy jest przed nowym sezonem odświeżyć, czyli po prostu wyprać. W tym roku zakupiłam kilka nowych kocy, a najwięcej dla mojej małej córeczki na którą wszyscy czekamy :)

11. Wyprać pościel

Chodzi mi tutaj o kołdrę i poduszkę, którą nieczęsto się pierze. Przed nowym sezonem należy je odświeżyć. Niektórzy z Was pewnie mają osobną kołdrę na lato i zimę. Ja używam tej samej przez cały rok i przyszedł czas by ją wyprać.

12. Obróć materac

Dwa razy do roku należy obracać materac w celu przedłużenia jego żywotności, a przede wszystkim poprawie higieny snu.

13. Schować letnie ubrania i wyciągnąć cieplejsze

Już od dłuższego czasu staram sie odświeżyć grubsze ubrania. Piorę wszystkie swetry i układam je na półce na której wcześniej były letnie ubrania. Nie wszystkie jeszcze są schowane bo w ciągu dnia nadal jest taka temperatura, że spokojnie można chodzić w ubraniach z krótkim rękawkiem.

14. Odświeżyć ciepłe ubrania

Tak jak pisałam powyżej nie wystarczy tylko wyjąć ciepłe ubrania i przełożyć ją na niższą półkę. Należy je przeprać. Może to być tylko pranie ręczne, tak by ładnie pachniały.

W łazience

 

15. Wyczyścić pralkę

O pralkę też należy dbać. Post o tym jak to robić ukaże się niedługo na blogu. Wielu z Was już od dłuższego czasu o niego pyta, dlatego też ukaże się w najbliższym czasie.

 

16. Umyć kafelki w łazience i uporządkować szafki

Kafelki myję dwa razy do roku. Przed Bożym Narodzeniem i w połowie roku. W tym roku zrobię to wcześniej z uwagi na planowany w grudniu poród. Porządek w szafkach też staram się robić raz na parę miesięcy. Sprawdzam czy nie znajdują się w nich przeterminowane kosmetyki. Często znajduję produkty, które się kończą i czas kupić nowe.  Poza tym lubię mieć zapas np. pasty do zębów, gąbek do mycia, żeli do prysznic. Pamiętajcie, by nie używać przeterminowanych kosmetyków, mogą być szkodliwe.

Pozostałe czynności

 

17. Przygotować auto na jesień i zimę

Post o myciu auta jest również przeze mnie przygotowywany, ale już teraz powiem Wam, że przed zimą wkładam do auta skrobaczkę, szczotkę. Sprawdzam ważność produktów w apteczce. Obowiązkowo w aucie trzymam zapasowe żarówki. Za ich brak możemy otrzymać mandat.

18. Schować meble ogrodowe

Przyszedł czas, by pożegnać się z wieczorami na tarasie lub balkonie. Moje meble nadal stoją, ale to ich ostatnie dni na tarasie. Być może ten weekend będzie ostatnim, podczas którego zjemy obiad na dworze. Pamiętajcie, by meble dobrze zabezpieczyć przed zimą. Zawinąć je w folię lub oryginalne pudełka.

Mam dla Was listę jesiennych porządków w wersji poziomej i pionowej do ściągnięcia i wydrukowania.

 

 

 

Wersję pionową ściągniecie – TUTAJ

Wersję poziomą ściągniecie – TUTAJ

 

A teraz jak zawsze mam dla Was zestawienie produktów, które kupicie w tym tygodniu w atrakcyjnych cenach.

 

Gazetka ważna od 22.09.2015 do 05.10.2015

 

 

 

 

Gazetka ważna od 01.10.2015

 

 

Gazetka ważna od 21.09.2015  do 04.10.2015

 

 

Gazetka ważna od 01.10.2015

 

 

 

Gazetka ważna od 29.09.2015

 

 

Gazetka obowiązuje od 24.09.2015

 

 

Gazetka ważna przez cały październik

 

W wolnej chwili zachęcam Was do przeczytania nowej gazetki Rossmanna. Dowiecie się wszystkiego na temat prania.

 

 

A Wy jak przygotowujecie się na zbliżającą się jesień?

Obserwuj nas