Głośniki do komputera a raczej ich wybór stanowi duży problem dla większości posiadaczy pecetów znających się choć trochę na specyfice wydawanego przez głośniki dźwięku. Jednym wystarczą głośniki wbudowane w obudowę monitora a innym głośniki 5. 1 nie wystarczą aby ucieszyć ucho. Standardowi użytkownicy komputerów powinni dostosowywać ilość głośników do pomieszczenia, odbioru dźwięku i oczywiście posiadanego na ten cel budżetu.
Kupując głośniki do komputera kupujący najczęściej nie wiedzą ile głośników powinni kupić, czy wystarczą dwa głośniki bez oddzielnego subwoofer’a czy głośniki z oddzielnym wspomnianym wcześniej subwoofer’em, które zaczynają się od systemu 2. 1. Głośniki 2. 1 to dwa głośniki główne plus subwoofer, takie rozwiązanie jest dużo lepsze niż pierwsze, ponieważ dźwięk wydaje się być czystszy a tony niskie z wysokimi nie zakłócają się. Brak tu jednak głośników tylnych, które powodują tworzą scenę i dźwięk jest przestrzenny.
Jeżeli zależy nam na dźwięku przestrzennym dobrze jest wybrać głośniki co najmniej 5. 1. Głośniki 5. 1 to para głośników przednich, para głośników tylnych z subwoofer’em. Dzięki takiemu rozwiązaniu odbierający dźwięk czy to grając, czy oglądając film ma wrażenie, że scena, którą ogląda dzieje się bardzo blisko niego, a przy odpowiednim ustawieniu nawet, że w niej uczestniczy. Są również bardziej rozbudowane systemy głośnikowe, w które wchodzi większa liczba głośników.
Po wyborze konkretnego zestawu może okazać się, że mamy problem z rozstawieniem głośników, nie wiemy jak powinny być ustawione, lub nie mamy miejsca aby rozmieścić je odpowiednio. Głośniki do komputera, należy rozstawiać według ich przeznaczenia, głośniki przednie przed odbierającym dźwięk, tylne z tyłu, boczne z boku, subwoofer natomiast powinien stać na podłodze, w miejscu, w którym ma swobodny dostęp do powietrza.