Kilka czy kilkanaście godzin spędzonych za kierownicą to spore obciążenie dla organizmu. W przypadku długiej wycieczki należy więc kierować się kilkoma podstawowymi zasadami, by zyskać pewność, że podróż samochodem przebiegnie bezproblemowo, a nawet okaże się przyjemna.
Odpowiednie ustawienie
Pierwszą, niezwykle ważną kwestią, jest właściwe przygotowanie do jazdy. Fotel należy ustawić w ten sposób, by po wciśnięciu sprzęgła do końca noga pozostawała zgięta w kolanie. Jednocześnie kierowca musi mieć możliwość sięgnięcia nadgarstkami do szczytu kierownicy bez odrywania pleców od oparcia krzesła. Istotne jest także ustawienie zagłówka, którego środek powinien znajdować się na wysokości potylicy.
Odpoczynek
Aby zagwarantować bezpieczną i komfortową jazdę, należy podczas planowania podróży uwzględnić regularne postoje. Średnio co dwie, trzy godziny należy zatrzymać się na kilkunastominutowy odpoczynek. Kierowca powinien trochę się poruszać, by pobudzić krążenie i dotlenić mózg. To także odpowiednia pora na spożywanie posiłków. Odradza się za to jedzenie podczas jazdy. Warto za to mieć zawsze przy sobie butelkę wody.
Stan techniczny samochodu
Każda dłuższa planowana wycieczka pociąga za sobą konieczność sprawdzenia stanu technicznego samochodu. Wszelkie naprawy powinny być wykonane najpóźniej na miesiąc przed wyjazdem. Należy sprawdzić płyn chłodniczy, poziom płynu hamulcowego i oleju, a także stan opon. Warto też upewnić się, że w bagażniku znajduje się koło zapasowe i że ma się przy sobie wszystkie niezbędne dokumenty, a także, że samochód jest ubezpieczony.