Cover

Ile kosztuje jedno pranie i jak obniżyć jego koszt?

Aby pranie naszych ubrań nie było dla nas kosztowne, musimy pamiętać o kilku ważnych zasadach.

1. Ładuj do pełna

Pranie z niepełnym wsadem to marnotrastwo zarówno energii elektrycznej jak i wody. Starajmy się wkładać do bębna tyle rzeczy, aby od góry pozostawała wolna przestrzeń tylko na szerokość dłoni. Zmniejszymy dzięki temu koszty prania aż o połowę. Co innego, gdy nasza pralka wyposażona jest w program 1/2 wsadu.

2. Obniż temperaturę

Najczęściej pierzemy w temperaturze 40 i 60 stopni. Najnowsze pralki pozwalają na obniżenie temperatury do 20 stopni, przy zachowaniu takich samych efektów. Takie obniżenie temperatury to znacznie niższy koszt prania, przy dwóch wsadach tygodniowo możemy zaoszczędzić nawet 100 zł rocznie na rachunkach.

Czy zastanawialiście się ile kosztuje nas pranie? Poniżej przygotowałam dla Was małą kalkulację. Zobaczcie, który wybór programu prania jest najbardziej ekonomiczny. 

Koszt jednego prania

Z kalkulacji wynika, że najlepiej wybierać program Bawełniane 40 stopni. Oczywiście nie możemy używać tego programu cały czas. Pościel, ręczniki w itp. wymagają wyższej temperatury. Zwróćcie jednakuwagę na to jaki program wybieracie i jak bardzo brudne są rzeczy, które wrzucamy do pralki.

3. Najpierw posortuj

Przed włożeniem prania do bębna, najpierw posortujmy je według kolorów i rodzaju tkanin. Pamiętajmy, aby białe rzeczy prać tylko z innymi białymi. Dzięki temu nie wydamy dodatkowych pieniędzy na odplamiacze.

4. Wybierajmy proszki, kapsułki do prania i płyny do płukania w promocyjnych cenach

Przeglądajmy gazetki sieci handlowych, by wyszukać promocyjne ceny naszych ulubionych środków. W tym tygodniu, specjalnie dla Was zrobiłam zestawienie aktualnych promocji. Zobaczymy też co jest tańsze - pranie z kapsułką, płynem do prania, czy proszkiem do prania.

 

Tesco

W tym tygodniu, w  najnowszej gazetce  znajdziemy środki w promocyjnych cenach:

 

 

 

 

 

Średni koszt kapsułki w promocji to 0.8 złotego.

Superpharm

Środków do prania szukamy również w drogeriach, często znajdują się tam ciekawe oferty.

Superpharm

Rossmann

Rossmann

Rossmann

Hebe

Po przeanalizowaniu wielu gazetek i wyszukaniu dla Was promocjyjnych cen środków do prania, czas na małe podsumowanie.

Pierzemy zawsze w jak najniższej temperaturze i z jak największym wsadem. Wybieramy takie środki, które odpowiadają nam pod względem konsystencji, ceny i efektów prania.

Najdrożej w zestawieniu wychodzi pranie kapsułką - ok. 0,80 gr, tańszą opcją jest pranie w proszku - 0,50 gr, a najtańszą płynem do prania, który aktualnie jest w promocyjnej cenie w Tesco - 0,40 gr za pranie.

Nie będę przekonywała Was do konkretnego środka piorącego, ale zachęcam Was do poświęcenia czasu na przeanalizowanie własnych przyzwyczajeń, które wiąża się z praniem. Może uda Wam się ograniczyć jego ilość i obniżyć wartość zakupionych środków czystości. W ciągu roku możemy zaosczędzić wiele pieniędzy, które przeznaczmy na inne przyjemności.

Obserwuj nas